WebInventia      Perl.sk | WC.sk |
Gurmania Zoznamy Podujatia Linky Kniznica Varime Virtualny bar Vino Pivo Kava
Očitý svedok spomína
alebo
Sentimentálna cesta Bratislavou


Zrušené podniky

Kafé u Michala:
Roh Korza a Michalskej. Možno som si to za tie roky, čo je to zavreté príliš zidealizoval. Kaviareň, kam chodievala generácia pred nami, kam sme chodievali my a kde sme dúfali, že raz zavedieme svoje deti. Sporo osvetlená kaviareň, na stenách vo výške oči pás od cigaretového dymu. Malé stolíky, pri ktorých sa ľudia tlačili niekedy aj v dvoch radoch. Zlá čašníčka Zuza, dobrá čašníčka Mama. Opitý psychtronik, ktorý pomocou virgule zistil, že vo vázičke na stole sa nachádza voda. Náboženský horliteľ prezývaný Sila Úderu. Atď. Atď. Mais ou sont les nieges d'antan.

Perlička:
Roh Korza a Michalskej. Teraz je tam nejaký obchod s potrebami pre mladých ľudí. Bývalo najcentrálnejšie položené miesto, kde sa dala kúpiť kofola. Obyčajná provinčná nastojáka - krčma. Na poschodí bola jedáleň, v podchode vedľa predávali lángoše po 3 Kčs. Mnoho rokov zatvorené.

Scéne klub (Mlyn):
Michalská ulica. Ďalší mŕtvy podnik. Otvorene bývalo do 3.00. Vľavo bar a biliard. Vpravo bar a normálne sedenie pri stoloch. Trochu drahé, ale zase možno jediný podnik v Bratislave, kde bola poriadna tma.

Carlton:
Toto je koniec impéria. Úpadok a pád Rímskej Ríše. Rakúsko - Uhorsko roku 1916. Prešľapané červené koberce. Čašníci s motýlikmi podávajúci pigi čaj za 6 korún. Vysoké stropy a pohodlné kreslá. Teta s márami, na ktorých tlačila vysušené zákusky. Šatniarka, okolo ktorej sme vždy nenápadne prekĺzli a ktorá si od nás potom prišla pýtať kabáty až do kaviarne. Táto atmosféra sa vráti až po sto rokoch.

Napáda ma ešte Ars presso, Kominárska, CHT, New model club, proste samé RIP. Na dnes radšej končím.

... a Evka dopĺňa ...

Až som sa zasmiala, ako si sa strafil u Carltonu. Presne tak, prešľapané červené koberce a pohodlné kreslá. My, bývalí zanietení tanečníci, sme po návšteve predstavení SND, či neskorých tréningoch zamierili zväčša do Carltonu, ktorý býval jeden z mála v Blave ešte otvorený. Hoci na niekoho by tam večne usadená klientela pôsobila divoko, nám tam bolo vždy fajn.
Čo sa týka Scéne klubu, to sú už romantické spomienky na môjho terajšieho, kde sme začínali. Pohodové sedenie pri bare, pozorujúc večne dobre naladených čašníkov a hlavne možnosť pustiť si vlastné CD. Drahé? - určite nie.
A na záver, kdeže sú cesnakové lángoše a dobrá kofča z Perličky?!

Evka

... Burski spomína na Redutu ...

K spomínaným krčmičkám by som rád pridal Reštauráciu Reduta, hlavne počas revolúcie tam bolo fajn a revoltujúci vysokoškoláci ju mali radi. Istú chvíľu sa po stenách lepili aj básne. A tesne pred revolúciou sa tu robili tzv. dark diskotéky, jedna z nich skončila dosť tvrdou policajnou raziou. Ale to je už za nami. Teraz je tam tuším nejaká dobra "snobárna".

Burski

... Ficko, šampus a Orient ...

Do tohto podniku na námestí SNP sme občas zašli ako končiaci stredoškoláci na fľašu Huberta (občas ja ostatní pravidelne). Raz som tam bol na večeri s milou. Bolo veľmi dobre. Na jedálnom lístku prevládali južanské špecialitky. Tuším to bol nejaký druh rezňa plnený syrom, k tomu víno,... Bolo dobre a už nebude. Je tam predajňa topánok a čo ja viem čoho ešte. Česť jeho pamiatke.

Ficko

Pošli nám aj ty svoje spomienky