WebInventia      Perl.sk | WC.sk |
Gurmania Zoznamy Podujatia Linky Kniznica Varime Virtualny bar Vino Pivo Kava
ideme variť
Úvod

Na úvod by sa patrilo povedať si, čo to vlastne varenie je. Keď vyriešime tento problém, bude všetko jasné. Jedni tvrdia, že varenie je umenie, ba priam božská inšpirácia. Iní prirovnávajú varenie k vede (najčastejšie chémii) a pre ďalších je varenie nutným zlom. Nech sa však pridáte k ľubovoľnému táboru, snáď sa zhodneme na tom, že vydarený výsledok kuchárskej činnosti patrí k veľkým životným radostiam.

Tieto stránky vznikajú hlavne pre tých menej pokročilých, ba priam začiatočníkov. Od základov preberieme (snáď) všetky pravidlá a zásady varenia, od ľahších receptov sa prepracujeme k zložitejším, povieme si, čo sa dá z čoho variť a spoločne si budeme páliť prsty a rozbíjať kuchynský riad.

Ak ste pokročilý, či skúsený kuchár (kuchárka), možno aj vás niečím zaujme výsledok našej snahy. Dúfame, že si nájdete niečo nové, podelíte sa o svoje skúsenosti či upozorníte na možné chyby alebo odchýlky od bežných zvyklostí. Snažíme sa ako vieme, ale aj kôň má štyri nohy a občas sa potkne.

Ale vráťme sa k úvodnej otázke, čo je to varenie? Varenie je aj dobrodružstvo. Spomeňte si na tie rady hrubých kuchárskych kníh, tisíce receptov, návodov a nápadov, ktoré ste videli, čítali, či ktorým sa vyhýbate. Predstavte si, čo všetko vás čaká, neminie a pri varení zažijete. Aj keď budete variť dva krát to isté jedlo, nikdy nebude také isté. Raz nebudete mať to, raz niečo iné a chuť sa bude meniť podľa nálady, počasia alebo podľa toho, či sa vám bude chcieť ísť po koreničku o dva kroky doprava.

Áno, varenie je dobrodružstvo, aj umenie, veda i nutné zlo.

(V škole nás to učili ako technológiou prípravy pokrmov. Hnusné, však?)

Ficko